Carusel de emoţii la Le Mans: #31 BMW M4 GT3 pe podiumul LMGT3

#31 BMW M4 GT3, cu echipajul format din Augusto Farfus, Sean Gelael şi Darren Leung, a terminat pe locul al doilea în clasa LMGT3.+++ În clasa Hypercar, ambele BMW M Hybrid V8 au avut accidente în timp ce se aflau pe poziţii promiţătoare.+++ BMW M Motorsport a oferit fanilor şi oaspeţilor un program-suport extins în timpul revenirii în clasa de top de la Le Mans.+++ Video: declaraţii de la Andreas Roos, Vincent Vosse şi echipajul #31: https://b.mw/Le_Mans_Interviews.

Andrea Schwab

Bucureşti/Le Mans. BMW M Motorsport a experimentat întreaga gamă de emoţii, pe care acest eveniment legendar le are de oferit, în timpul revenirii sale în clasa de top a cursei de 24 de ore de la Le Mans (Franţa), după 25 de ani. După o cursă agitată, cu condiţii meteorologice dificile, Augusto Farfus (Brazilia), Sean Gelael (Indonezia) şi Darren Leung (Marea Britanie), care au format echipajul WRT şi au pilotat #31 BMW M4 GT3, au sărbătorit locul al doilea pe podiumul LMGT3. A fost prima dată din 2011 când un echipaj BMW a urcat pe podiumul de la Le Mans. În clasa Hypercar, #15 BMW M Hybrid V8 şi #20 BMW M Hybrid V8 Art Car au avut un ritm puternic, dar au fost - la fel ca #46 BMW M4 GT3 - scoase din cursă din cauza unor accidente.

BMW M Motorsport a sărbătorit întoarcerea în Mecca curselor de anduranţă cu un program extins pentru fani şi oaspeţi. Accentul s-a pus pe cel de-al 20-lea BMW Ar Car, modelul #20 BMW M Hybrid V8 creat de artista Julie Mehretu şi pe performanţa sportivă a BMW M Team WRT, care înscris două modele Hypercars şi două modele LMGT3 la Le Mans şi în sezonul Campionatului Mondial FIA de Anduranţă (FIA WEC).

O săptămână spectaculoasă a început cu verificări tehnice în centrul oraşului şi s-a încheiat duminică după 24 de ore de cursă agitate cu un podium pentru #31 BMW M4 GT3 la categoria LMGT3. Farfus, Gelael şi Leung şi-au păstrat calmul în ciuda condiţiilor meteorologice nefavorabile, inclusiv averse ocazionale abundente, care au dus chiar la o neutralizare cu Safety Car timp de mai multe ore în timpul nopţii. Cei trei nu au făcut greşeli şi au fost recompensaţi cu locul al doilea. Trioul, care a câştigat cursa de 6 ore de la Imola (Italia) la începutul acestui sezon, este primul echipaj BMW care a urcat pe podiumul de la Le Mans după 2011, când Andy Priaulx (Marea Britanie), Dirk Mueller (Germania) şi Joey Hand (SUA) terminau pe locul 3 în clasa LMGTE PRO. Maşina #46, cu echipajul format din Maxime Martin (Belgia), Valentino Rossi (Italia) şi Ahmad Al Harthy (Oman), a fost foarte bine plasată în cursă pentru victoria LMGT3 înainte ca Al Harthy să derapeze pe circuitul ud şi să lovească glisiera de protecţie în timpul nopţii.

La clasa Hypercar, ambele echipaje, după ritm puternic în toate sesiunile, nu şi-au putut împlini speranţele pentru locuri de top. #15 BMW M Hybrid V8, care a ajuns la Hyperpole datorită celui mai rapid timp de calificări reuşit de Dries Vanthoor (Belgia), s-a retras după un accident grav survenit sâmbătă seara. Vanthoor a fost împins de pe pistă de un Ferrari la aproximativ 300 km/h pe linie dreaptă şi a lovit puternic glisiera de protecţie. Din fericire, Vanthoor a scăpat nevătămat, dar cursa s-a încheiat pentru maşină, care revenise Top 10 după o răsucire timpurile. #20 BMW M Hybrid V8 Art Car şi-a făcut loc şi el în Top 10, de pe locul al 16-lea pe grilă, când Robin Frijns (Ţările de Jos) a pierdut controlul şi s-a izbit de barierele de anvelope. Pentru a onora proiectul Art Car şi a recompensa echipa WRT pentru munca depusă, maşina s-a întors pe pistă cu puţin timp înainte de final, după o lungă pauză de reparaţii, şi a trecut linia de sosire.