DTM Hockenheim: Schubert Motorsport titlul la echipe

Schubert Motorsport sărbătoreşte, pentru a doua oară după 2022, câştigarea titlului DTM la echipe. +++ René Rast încheie ultima cursă a sezonului pe podium, pe locul al treilea. +++ Schubert Motorsport a asigurat un total de patru victorii şi trei clasări suplimentare pe podium în sezonul DTM 2024.

Photos(56x, 202,03 MB)

Bucureşti/Hockenheim. Sărbătorirea unui titlu pentru Schubert Motorsport după finala sezonului DTM 2024 de la Hockenheim (Germania). Pentru a doua oară după 2022, echipa condusă de directorul Torsten Schubert a fost încoronată campioană în clasamentul echipelor. Pentru a încheia anul, René Rast (Germania) a condus #33 RoboMarkets BMW M4 GT3 pe locul al treilea al podiumului. Pe tot parcursul sezonului, Rast, Sheldon van der Linde (Africa de Sud) şi Marco Wittmann (Germania) au obţinut un total de patru victorii şi alte trei clasări suplimentare pe podium.

După 16 curse, Schubert Motorsport a totalizat 361 de puncte în clasamentul echipelor, cu 35 mai multe decât locul secund. În clasamentul piloţilor, Rast a încheiat sezonul pe locul al patrulea, cu două victorii, un loc al doilea, un loc al treilea şi 172 de puncte. Van der Linde, care a terminat pe locul al nouălea în ultima cursă cu #31 Shell BMW M4 GT3, a încheiat sezonul pe locul al şaselea în clasamentul piloţilor, în timp ce Wittmann a terminat pe locul al 12-lea după ce a trecut linia de sosire pe locul al şaptelea cu #11 Schaeffler BMW M4 GT3 în cursa de duminică de la Hockenheim.

Ultimul weekend a fost o reflectare a unui sezon cu suişuri şi coborâşuri. Încă o dată s- problemele în calificări, care de-a lungul anului au urmărit Schubert Motorsport şi pe cei trei piloţi oficiali BMW M, şi-au spus cuvântul. Cu toate acestea, în cursă toţi cei trei piloţi au avut reveniri spectaculoase. Duminică, Rast a urcat de pe locul al 11-lea ocupat pe grilă, până pe al treilea la final, Wittmann a revenit de pe locul al 19-lea pe al şaptelea, iar van der Linde de pe poziţia a 17-a pe a noua. În manşa de sâmbătă, Rast recuperase nouă locuri pentru a termina pe locul al şaptelea. Wittmann şi van der Linde au terminat pe locurile al nouălea, respectiv, al 11-lea.

ADAC GT Masters şi ADAC GT4 Germania

În ADAC GT Masters, înainte de ultimul weekend, Maxime Oosten (Ţările de Jos) şi Leon Köhler (Germania), aflaţi la comenzile #54 BMW M4 GT3 înscris de FK Performance Motorsport, aveau încă şanse matematice la titlu, dar au trebuit să se mulţumească cu locul al doilea în clasamentul general după ce au terminat pe poziţia a şasea în cursa de sâmbătă. În manşa de duminică, cei doi au obţinut un podium, cu o clasare pe locul secund.

În ADAC GT4 Germania, Gabriele Piana (Italia) şi Michael Schrey (Germania) au sosit la Hockenheim ca lideri în clasamentul general. Cu toate acestea, cei doi au avut un weekend dezastruos cu #2 BMW M4 GT4, înscris de Hofor Racing by Bonk Motorsport. Un abandon în cursa de sâmbătă din cauza unei probleme tehnice i-a costat pe Piana şi Schrey locul de lideri în cursa pentru titlu. Duminică, ei nu au putut să recupereze poziţia după ce au ocupat doar locul al 10-lea în cursa a doua. Astfel, în ciuda faptului că au dominat sezonul pentru perioade lungi, au fost nevoiţi să se mulţumească cu locul secund.