Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Romania · Article.

GT World Challenge Europe: dublă senzaţională pentru Team WRT după cursa haotică de la Monza - maşina Bronze face istorie cu victoria în clasamentul general

#30 BMW M4 GT3 face istorie cu prima victorie la general a unei maşini din Bronze Cup în GT World Challenge Europe. +++ Jens Klingmann, Ahmad Al Harthy şi Sam De Haan câştigă după o cursă haotică la Monza. +++ Locul al doilea şi victoria la Pro Cup revin modelului #32 BMW M4 GT3 pilotat de Sheldon van der Linde, Dries Vanthoor şi Charles Weerts.

Photos(43x, 367,35 MB)

Bucureşti/Monza. A patra cursă din sezonul Fanatec GT World Challenge Europe Endurance Cup, desfăşurată la Monza (Italia), a însemnat scrierea unei pagini de istorie. Pentru prima dată în istoria seriei de curse, o maşină care nu concurează în clasa Pro a obţinut victoria la general. Câştigătorii senzaţionali au fost Jens Klingmann (Germania), Ahmad Al Harthy (Oman) şi Sam De Haan (Marea Britanie), echipajul #30 BMW M4 GT3 al OQ by Oman Racing înscris de WRT. La sfârşitul cursei haotice de trei ore, trioul participant la Bronze Cup a triumfat în faţa #32 BMW M4 GT3 pilotat de Sheldon van der Linde (Africa de Sud), Dries Vanthoor şi Charles Weerts (ambii Belgia). Acest lucru a însemnat nu doar o dublă pentru Team WRT, ci şi o victorie în Pro Cup, asigurând puncte cruciale în clasamentul general în lupta pentru titlul GT World Challenge Europe.

Dubla a fost cu atât mai extraordinară pentru că ambele maşini au fost implicate în coliziuni la start şi au avut un deficit de aproape un tur în câteva minute. Datorită unei strategii remarcabile, ambele echipaje au revenit spectaculos în plutonul fruntaş în timpul cursei. În ultimele tururi, Klingmann, aflat sub presiune imensă din partea lui Vanthoor şi a modelului Ferrari de pe locul al treilea, a pilotat spre victorie cu nervi de oţel. #46 BMW M4 GT3, al cărui echipaj a fost format din Raffaele Marciello (Elveţia), Maxime Martin (Belgia) şi Valentino Rossi (Italia), a avut şi el o performanţă puternică, terminând pe locul al cincilea.

ROWE Racing a avut o cursă dezamăgitoare duminică. În calificări, weekendul s-a încheiat pentru echipajul #98 BMW M4 GT3. Maxime Oosten (Ţările de Jos) a pierdut controlul maşinii şi a lovit barierele de anvelope. BMW M4 GT3 a fost atât de grav avariat încât pentru Oosten şi cei doi coechipieri, Marco Wittmann (Germania) şi Robin Frijns (Ţările de Jos), a devenit imposibil să ia startul în cursă. Oosten şi Frijns i-au înlocuit pe piloţii obişnuiţi din IMSA, Philipp Eng (Austria) şi Nick Yelloly (Marea Britanie), care au fost în acţiune la Indianapolis (SUA). #998 BMW M4 GT3, pornit de pe locul al zecelea al grilei, a avut o cursă remarcabilă timp de peste două ore şi a fost chiar şi în poziţia de lider. Cu toate acestea, după o problemă la schimbarea anvelopei, Max Hesse (Germania) - ultimul urcat în cockpit - a trebuit să facă o oprire suplimentară. Acest lucru l-a coborât pe el şi pe colegii săi, Augusto Farfus (Brazilia) şi Dan Harper (Marea Britanie), mult în clasament.

Century Motorsport a sărbătorit un loc al doilea foarte consistent în Bronze Cup datorită lui Jake Dennis, Darren Leung şi Toby Sowery (toţi Marea Britanie). BMW Italia Ceccato Racing a concurat cu #15 BMW M4 GT3 la evenimentul său de casă şi a terminat pe locul al nouălea în Bronze Cup.