UNSTOPRAKABLE: omul-record cu BMW M 1000 RR

Nou record: Toprak Razgatlioglu devine primul pilot din Campionatul Mondial FIM de Superbike care a câştigat 13 curse consecutive. +++ Runda a şaptea din WorldSBK 2024: Razgatlioglu şi BMW îşi extind avansul în clasamente campionatului. +++ Michael van der Mark şi Garrett Gerloff oferă, de asemenea, performanţe puternice. +++ În România campionatul poate fi urmărit pe canalele Eurosport şi pe aplicaţia de streaming Max.

Photos(35x, 114,46 MB)

Bucureşti/Portimão. Vânătoarea de recorduri a avut succes. Toprak Razgatlioglu (Turcia) este primul pilot din istoria Campionatului Mondial FIM de Superbike (WorldSBK) care a realizat o serie incredibilă de 13 victorii consecutive. În etapa de la Portimão (Portugalia), pilotul oficial BMW Motorrad a câştigat toate cele trei curse din pole position cu modelul BMW M 1000 RR al echipei ROKiT BMW Motorrad WorldSBK, asigurându-şi a patra triplă consecutivă. Razgatlioglu şi-a extins avantajul în clasamentul piloţilor la 92 de puncte. Din cele 21 de curse organizate până acum în acest sezon, a câştigat 15 şi a mai urcat pe podium de trei ori. BMW conduce clasamentul producătorilor cu un avans de 20 de puncte. Coechipierii lui Razgatlioglu, Michael van der Mark (Ţările de Jos) şi Garrett Gerloff (SUA), de la Bonovo Action BMW Racing Team), au avut performanţe puternice la Portimão.

Razgatlioglu şi BMW Motorrad Motorsport şi-au început seria la 21 aprilie, în a doua cursă principală de la Assen (Ţările de Jos). Au urmat trei triple la Misano (Italia), Donington (Marea Britanie) şi Most (Republica Cehă). Obiectivul rundei a şaptea, cea de la Portimão, a fost clar: egalarea sau depăşirea recordului anterior de 11 victorii consecutive, deţinut de Álvaro Bautista (Spania) şi Jonathan Rea (Marea Britanie).

Razgatlioglu a pus bazele cursei de succes spre record cu al patrulea pole position consecutiv, al cincilea din sezon. Cu toate acestea, prima cursă principală de sâmbătă seara s-a transformat într-un adevărat thriller. Locul de lider a fost aprig disputat, cu nenumărate schimbări de poziţie, şi abia în turul 13 din cele 20 programate Razgatlioglu a preluat în sfârşit conducerea. A păstrat-o până la final - egalând recordul all-time. În cursa Superpole de duminică după-amiază, "El Turco" a condus încă din turul al doilea. După 10 tururi, a reuşit ceea ce şi-a propus, stabilind un nou record de 12 victorii consecutive şi înregistrându-şi numele în cartea de istorie WorldSBK. A doua cursă principală a fost şi mai intensă. Când Razgatlioglu l-a depăşit la limită pe Alex Lowes (Marea Britanie / Kawasaki) la începutul turului al şaselea, a pierdut aripa faţă stânga a motocicletei BMW M 1000 RR. Cu toate acestea, a forţat până la trecerea liniei de sosire, după 20 de tururi, apărându-şi avantajul în ciuda tuturor atacurilor şi în final s-a impus cu un avans de 0,035 secunde.

Coechipierul van der Mark a fost, de asemenea, printre protagoniştii de la Portimão, luând startul de pe locul al cincilea al grilei. În prima cursă principală, a făcut parte din lupta pentru conducere, dar a retrogradat uşor spre partea final, terminând pe locul al şaselea. În cursa Superpole de duminică, van der Mark a fost din nou în disputa pentru un loc pe podium, dar l-a ratat pentru doar două sutimi de secundă, terminând pe locul al patrulea. În a doua cursă principală, van der Mark a avut un start excelent şi chiar a condus plutonul. Cu toate acestea, în cele din urmă a pierdut teren şi a terminat pe locul al şaptelea.

Gerloff a evoluat consistent şi la Portimão pe modelul BMW M 1000 RR al Bonovo action BMW Racing Team. Deja rapid în antrenamentele libere, texanul a urcat de pe locul al nouălea al grilei până pe un impresionant loc al patrulea în prima cursă principală, asigurându-şi cel mai bun rezultat de cursă din sezon de până acum pentru el şi pentru echipa sa. În cursa Superpole, a retrogradat uşor la start şi a terminat pe locul al 11-lea. În a doua cursă principală, Gerloff a coborât iniţial pe locul al 18-lea la start, dar a revenit excelent pentru a termina pe poziţia a opta. Coechipierul Scott Redding (Marea Britanie) a avut un weekend dificial la Portimão. În ciuda unui timp bun pe tur, el s-a calificat doar pe locul al 16-lea în sesiunea foarte disputată. S-a retras cu puţin timp înainte de sfârşitul primei curse principale. În cursa Superpole, Redding a terminat pe locul al 17-lea, iar în a doua cursă principală a fost o scurtă perioadă în Top 10 înainte de a termina pe locul al 14-lea.

Acum, WorldSBK are o pauză ceva mai lungă. Următoarea rundă va avea loc în perioada 6-8 septembrie la Magny-Cours, în Franţa. În total, până la final de an, în calendar mai sunt programate 5 etape: după Franţa competiţia se mai opreşte o dată în Italia şi Portugalia şi de două ori în Spania.

În România campionatul poate fi urmărit pe canalele Eurosport şi pe aplicaţia de streaming Max.