Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Romania · Article.

IMSA Watkins Glen: weekendul turbulent se încheie cu locurile al cincilea şi al şaselea pentru BMW M Team RLL

Cele două BMW M Hybrid V8 termină pe locurile al cincilea şi al şaselea în curs de 6 ore de la Watkins Glen, după numeroase neutralizări, averse de ploaie şi o întrerupere a cursei. +++ Datorită unui efort deosebit al BMW M Team RLL, #25 BMW M Hybrid V8 a luat startul după un accident în antrenamente. +++ În clasa GTD, Turner Motorsport termină pe locul al cincilea cu #96 BMW M4 GT3.

BMW Group

Bucureşti/Watkins Glen. Pe scena primei victorii din IMSA WeatherTech SportsCar Championship, obţinută acum un an, #25 BMW M Hybrid V8 înscris de BMW M Team RLL a fost din nou în centrul atenţiei - de data aceasta, însă, dintr-un alt motiv. După un accident în antrenamentele de sâmbătă, echipa a reuşit o revenire deosebită, reconstruind complet maşina peste noapte şi aliniind-o în cursa de 6 ore de pe "Watkins Glen International" (SUA). După o cursă agitată cu numeroase neutralizări cu steag galben, averse de ploaie şi o întrerupere a cursei, maşina cu numărul 25 a terminat pe locul al şaselea - chiar în spatele modelului #24 BMW M Hybrid V8, care a fost pe locul al cincilea.

Connor De Phillippi (SUA) a pierdut controlul maşinii în timpul antrenamentelor şi s-a izbit de glisiera de protecţie. BMW M Hybrid V8 a fost atât de grav deteriorat încât BMW M Team RLL a trebuit să recurgă la un alt şasiu şi să-l reconstruiască complet peste noapte. Cu doar câteva minute înainte de start, maşina s-a îndreptat spre capătul liniei standurilor, de unde a început cursa. În ciuda unei penalizări drive-through ca urmare a ratării turului de formare, De Phillippi şi Nick Yelloly (Marea Britanie) au reuşit o revenire impresionantă care s-a încheiat pe locul al şaselea. Philipp Eng (Austria) şi Jesse Krohn (Finlanda) au plecat de pe locul al optulea şi au încheiat pe al cincilea.

În clasa GTD, Robby Foley, Patrick Gallagher şi Jake Walker (toţi SUA) au pilotat #96 BMW M4 GT3, înscris de Turner Motorsport, pe locul al cincilea. La categoria GTD-PRO, #1 BMW M4 GT3 al Paul Miller Racing, cu echipajul format din Madison Snow, Bryan Sellers şi Neil Verhagen (toţi SUA), a mers bine mult timp din cursă, dar a coborât pe locul al optulea din cauza penalităţilor în faza de restart chiar înainte de final.