Podium at the 24h Nürburgring: #72 BMW M4 GT3 classified in third place after a foggy race.

Ceaţa densă a provocat întreruperea cursei timp de peste 14 ore şi un final în spatele Safety Car. +++ Max Hesse, Dan Harper şi Charles Weerts au terminat clasica din regiunea Eifel cu #72 BMW M4 GT3 înscris de BMW M Team RMG pe locul al treilea în rezultatele provizorii. +++ Locul al şaptelea provizoriu pentru #98 BMW M4 GT3 înscris de ROWE Racing. +++ #99 BMW M4 GT3 s-a retras după un accident inevitabil. +++ Şi Eloquentix BMW G82 M4 GT4 al echipei AV Racing cu sediul în România şi cu pilotul Alexandru Vasilescu, a fost implicat într-un accident şi a trebuit să abandoneze. +++ Declaraţii video pentru uz editorial: https://b.mw/24h_NBR_Media_Videos.

Andrea Schwab

Bucureşti/Nürburg. Ceaţa densă a fost tema dominantă la cea de-a 52-a ediţie a cursei de 24 de ore de la Nürburgring (Germania). Doar puţin sub şapte ore şi jumătate au putut fi parcurse în condiţii normale, urmate de o pauză de peste 14 ore, înainte ca întrecerea să se încheie după cinci tururi de formare în spatele Safety Car. Drept urmare, #72 BMW M4 GT3 al BMW M Team RMG, care a plecat din pole position şi avea şanse mari de victorie, a fost clasat în cele din urmă pe locul al treilea. Rezultatul este provizoriu, iar rezultatul final oficial este încă în aşteptare. Maşina, în designul Sher - partener tehnologic premium al BMW M Motorsport -, a fost condusă de cei trei piloţi BMW M Motorsport Gen2K: Max Hesse (Germania), Dan Harper (Marea Britanie) şi Charles Weerts (Belgia). Modelul #98 BMW M4 GT3 al ROWE Racing, pilotat de Raffaele Marciello (Elveţia), Marco Wittmann (Germania), Maxime Martin (Belgia) şi Augusto Farfus (Brazilia), a fost clasat pe poziţia a şaptea. Cea de-a doua maşină ROWE Racing, #99 BMW M4 GT3, care i-a avut la volan pe Sheldon van der Linde (Africa de Sud), Dries Vanthoor (Belgia), Robin Frijns (Ţările de Jos) şi Farfus, a condus cursa în primele etape, dar s-au retras după un accident inevitabil.

Chiar înainte de start, cursa de 24 de ore a devenit deja agitată. A început să plouă pe grila de start, iar alegerea anvelopelor a devenit o loterie. În maşina din pole position, #72 BMW M4 GT3, pilotul iniţial, Harper, a intrat la boxe după turul de formare pentru a trece la anvelope de ploaie, la fel ca Wittmann cu #98 BMW M4 GT3. Între timp, Farfus, aflat la comenzile #99, şi-a păstrat anvelope şi a sprintat de pe locul al şaptelea al grilei până în plutonul fruntaş în 20 de minute. În spatele lui, Harper şi Wittmann au câştigat de asemenea poziţie după poziţie şi au revenit în faţă. După aproximativ două ore de cursă, au avut loc primele schimbări de pilot.

Van der Linde a preluat maşina #99 şi a continuat luptat în frunte. Cu toate acestea, în cea de-a patra oră de cursă, BMW M4 GT3 din poziţia de lider a fost forţat să se retragă fără a avea vreo vină. În timp ce depăşea cu un tur un echipaj dint-o clasă inferioară, van der Linde a fost lovit în partea stângă spate de o maşină mai lentă şi a intrat în coliziune cu o altă maşină. Lupta pentru victorie s-a încheiat în glisierele circuitului.

Accentul s-a mutat apoi asupra celorlalte două BMW M4 GT3 care erau încă poziţionate promiţător în cursă. Ceaţa de pe Nordschleife a devenit tot mai densă, astfel că în cele din urmă cursa a fost suspendată la ora 23:22, cu maşina #72 pe locul al doilea şi #98 pe locul al şaptelea. După mai bine de 14 ore, la ora 13:30 (duminică după-amiază), plutonul a revenit pe pistă în spatele Safety Car pentru cinci tururi de formare. Ordinea maşinilor s-a bazat pe clasamentul cursei din turul în care liderul clasei trecuse linia de sosire pentru penultima oară înaintea steagului roşu. De asemenea, au fost luaţi în considerare timpii minimi de oprire la boxe acumulaţi în acel moment. Pentru #72, aceasta însemna locul al treilea, iar pentru #98 locul al optulea. În cele din urmă, după cinci tururi sub safety car, directorul cursei a decis că întrecerea nu va fi reluată. #72 a rămas pe poziţia a treia, iar #98, care făcuse o oprire la boxe, a terminat pe cea de-a şaptea.

În celelalte clase ale cursei de 24 de ore, echipele BMW M Motorsport au obţinut nouă victorii. În clasa SP10, FK Performance Motorsport a sărbătorit o dublă cu BMW M4 GT4. În clasa SP8T, BMW M4 GT4 a ocupat chiar toate cele trei locuri ale podiumului. Primul loc a revenit, printre alţii, celor doi foşti piloţi oficiali BMW M, Timo Glock şi Timo Scheider (ambii Germania).

Eloquentix BMW G82 M4 GT4 al echipei AV Racing cu sediul în România şi cu pilotul Alexandru Vasilescu, a fost implicat într-un accident puternic. Din fericire toţi piloţii implicaţi nu au suferit accidentări serioase, dar echipa cu numărul #77 a trebuit să abandoneze. Iniţial Eloquentix BMW G82 M4 GT4 avea un ritm bun şi era în luptă directă pentru podium în clasă. După prima oră era pe locul 4 în clasa SP12, la mai puţin de 3 zecimi de podium.

O prezentare generală a tuturor câştigătorilor de clase:

SP10: #188 BMW M4 GT4, FK Performance Motorsport - Maxime Oosten (Ţările de Jos), Nick Wüstenhagen, Nick Hancke, Lorenz Philipp Stegmann (toţi Germania)

SP8T: #145 BMW M4 GT4, Cerny Motorsport - Timo Glock, Timo Scheider (ambii Germania), Jeroen Bleekemolen (Ţările de Jos), Peter Cate (Marea Britanie)

M240i: #650 BMW M240i Racing, Adrenalin Motorsport Team Mainhattan Wheels - Sven Markert, Philipp Stahlschmidt, Nick Deißler (toţi Germania), Ranko Mijatovic (Elveţia)

SP3: #275 BMW 318ti - Marc David Müller, Christopher Groth, Alexander Becker (toţi Germania)

SP4: #152 BMW 325CI - Ingo Oepen, Henrik Launhardt, Thorsten Köppert (toţi Germania)

SP6: #207 BMW M3 CSL, Hofor Racing - Michael Kroll, Chantal Prinz (ambii Elveţia), Alexander Prinz, Thomas Mühlenz (ambii Germania)

V4: #711 BMW 325i - Desiree Müller, Tim Lukas Müller, Henning Hausmeier (toţi Germania), Michael Fischer (Austria)

VT2-Hecka: #504 BMW 330i, SRS Team Sorg Rennsport - Piet-Jan Ooms (Ţările de Jos), Hans Joachim Theiß, Mathias Baar (ambii Germania), Yutaka Seki (Japonia)

VT3: #599 BMW 335i, Keeevin Sports and Racing - Serge Van Vooren, Jörg Schönfelder, Meik ter Haar, Guido Wirtz (toţi Germania)