PressClub Polska · Artykuły.
Laureaci BMW Welt Jazz Award 2019: Maciej Obara Quartet.
Wed May 08 09:26:21 CEST 2019 Informacje prasowe
Czwórka górą – kwartet wygrywa z kwintetem.
Kontakt prasowy
Hubert Fronczak
BMW Group
Tel.: +48-728-874-121
wyślij e-mail
Author.
Hubert Fronczak
BMW Group
Monachium. Polski muzyk jazzowy i saksofonista Maciej Obara i jego kwartet zagrali zwycięski koncert w finale BMW Welt Jazz Award 2019. Tegoroczny konkurs o temacie przewodnim „Świat saksofonu” dostarczył słuchaczom zgromadzonym w audytorium BMW Welt niezrównanych jazzowych doznań. W muzycznym starciu z Rudresh Mahanthappa Quintet główną nagrodę zdobył Maciej Obara Quartet z Dominikiem Wanią na fortepianie, Ole Mortenem Vaganem na basie i Gardem Nilssenem na perkusji.
Nagrodę wręczyli dr Nicolas Peter, członek zarządu BMW AG ds. finansów, oraz dr Hans-Georg Küppers, referent ds. kultury miasta Monachium. Oprócz zaprojektowanego specjalnie przez dział BMW Design trofeum zwycięzcy i zdobywcy drugiego miejsca przyznano nagrody pieniężne, Maciej Obara Quartet otrzymał 10 000 euro, a Rudresh Mahanthappa Quintet 5000 euro.
Konkurs BMW Welt Jazz Award 2019 o temacie przewodnim „Świat saksofonu” skupiał się na instrumencie okrzykniętego przez Stowarzyszenie Krajowych Rad ds. Muzyki instrumentem roku 2019. Podczas sześciu bezpłatnych poranków jazzowych zorganizowanych dla miłośników jazzu wiosną tego roku w BMW Welt pokazano różne oblicza drewnianego instrumentu dętego.
Werdykt złożonego z ekspertów jury brzmiał: „Zaprezentowane przez Rusdresha Mahanthappę harmonijne i mocne połączenie bebopu i nowoczesnego jazzu z elementami muzyki indyjskiej i rocka zachwyciło jury. Ale równocześnie urzekła je ogromna amplituda emocji, dynamika i możliwości ekspresji, którymi zaskoczył i zafascynował publiczność Maciej Obara i jego kwartet. To właśnie lekkość brzmienia, siła kompozycji oraz spontaniczność i nieskrępowana siła improwizacji tego wybitnego zespołu sprawiły, że kwartet stał się tegorocznym zwycięzcą”.
Lider zespołu Maciej Obara przekonał jury swoim lirycznym stylem gry i doskonałą techniką. Jego twórcza reinterpretacja tego sprawdzonego i uznanego instrumentu zachwyciła nie tylko publiczność, ale także jury.
Ponadto na podstawie głosów słuchaczy poranków jazzowych przyznano nagrodę publiczności. Na ekskluzywny pobyt i występ w bawarskim Zamku Elmau może teraz cieszyć się Céline Bonacina Crystal Quartet.
Dr Nicolas Peter, członek zarządu BMW AG ds. finansów, pochwalił umiejętności obu zespołów, które przeszły do finału: „Oba z nich przedstawiły emocjonalne i pełne pasji interpretacje tematu ‘Świat saksofonu’. Serdecznie gratuluję kwartetowi Macieja Obary zdobycia nagrody. Język jazzu jest wielokulturowy i łączy ludzi na wszystkich kontynentach. Tę siłę muzyki dało się dziś bardzo wyraźnie odczuć w audytorium BMW Welt. Tegoroczna nagroda BMW Welt Jazz Award była doskonałą okazją do uczczenia tego najważniejszego instrumentu muzyki jazzowej. Cieszę się również na kolejne lata: w 2020 r. tematem konkursu będzie ‘Melodia nocy’. Po raz pierwszy w ramach konkursu odbędzie się cykl koncertów wieczornych. Chciałbym podziękować za wsparcie naszym wieloletnim partnerom, a szczególnie miastu Monachium”.
Referent ds. kultury dr Hans-Georg Küppers również wyraził swoją radość: „Ten finał z dwoma wybitnymi zespołami był kolejnym wyjątkowym wydarzeniem na monachijskiej scenie muzycznej. Chciałbym podziękować firmie BMW za jej ogromne, długotrwałe zaangażowanie w kulturę, a w szczególności za tę udaną serię koncertów. Pokazuje ona tak wielu ludziom wielowymiarową naturę tego kosmopolitycznego stylu muzycznego i zazdrości nam jej wiele innych miast”.
W czasie trwania konkursu, od stycznia do marca, na niedzielnych porankach wystąpiło łącznie sześć renomowanych zespołów z całego świata. Oprócz finalistów w „podwójnym stożku” BMW Welt wystąpiły: Céline Bonacina Crystal Quartet (Francja), Geraldine Laurent Quartet (Francja), Matthieu Bordenave Archipel (Francja) i Maria Faust Machina (Estonia).
Zwycięzca BMW Welt Jazz Award 2019 został wybrany przez najwyższej klasy jury złożone z renomowanych ekspertów i znawców sceny jazzowej. Członkami jury pod przewodnictwem Olivera Hochkeppela (korespondenta ds. muzyki i kultury Süddeutsche Zeitung) byli: Roland Spiegel (redaktor muzyczny i specjalista jazzowy w bawarskim radiu BR-KLASSIK), Andreas Kolb (redaktor naczelny JazzZeitung.de i new - neue musikzeitung), Heike Lies (muzykolożka z Działu Muzyki i Teatru Muzycznego Wydziału Kultury Miasta Monachium) oraz Christiane Böhnke-Geisse (dyrektorka artystyczna międzynarodowego festiwalu jazzowego Bingen swingt).
W tym roku konkurs BMW Welt Jazz Awards po raz kolejny wspierany był przez BR-KLASSIK, nmz, Zamek Elmau oraz Wydział Kultury Miasta Monachium.
W przypadku pytań prosimy o kontakt:
Katarzyna Gospodarek, Corporate Communications Manager
Tel.: +48 728 873 932, e-mail: katarzyna.gospodarek@bmw.pl
Zaangażowanie BMW Group w kulturę
W ciągu ostatnich niemal 50 lat BMW Group zainicjowała i wzięła udział w ponad 100 projektach współpracy kulturalnej na całym świecie. Firma kładzie nacisk na długotrwałe zaangażowanie w dziedzinie sztuki nowoczesnej i współczesnej, muzyki klasycznej i jazzu, a także architektury i wzornictwa. W 1972 r. powstały trzy ogromne obrazy autorstwa artysty Gerharda Richtera – specjalnie w celu przyozdobienia foyer siedziby BMW Group w Monachium. Od tamtego czasu z BMW współpracowali tak znakomici artyści jak Andy Warhol, Jeff Koons, Daniel Barenboim, Jonas Kaufmann oraz architektka Zaha Hadid. W latach 2016 i 2017 do kolekcji BMW Art Car dołączyły dwa unikatowe egzemplarze autorstwa chińskiej artystki Cao Fei oraz amerykańskiego twórcy Johna Baldessariego. Poza inicjatywami towarzyszącymi, m.in. BMW Tate Live, BMW Art Journey oraz koncertami z cyklu „Opera for All” w Berlinie, Monachium, Moskwie i Londynie BMW współpracuje z głównymi muzeami i targami sztuki, a także orkiestrami i operami na całym świecie. BMW Group wspiera całkowitą swobodę twórczą we wszystkich działaniach kulturalnych, w które się angażuje. Ta inicjatywa ma kluczowe znaczenie zarówno dla pionierskich poszukiwań artystycznych, jak i dla istotnych innowacji w odnoszącej sukcesy firmie.
www.bmwgroup.com/culture i www.bmwgroup.com/culture/overview
Facebook: https://www.facebook.com/BMW-Group-Culture
Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroupculture/
@BMWGroupCulture
BMW Welt – w sercu marki, w centrum wydarzeń wielkiego miasta
BMW Welt odwiedza rocznie ponad 3 miliony osób. Ten budynek o futurystycznej architekturze, jest sercem wszystkich marek BMW Group – BMW, submarek BMW M oraz BMW i, a także MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad, które przedstawiono w imponujący sposób, dając możliwość przeżycia podróży do ich świata. Ale nie tylko wystawy i kolekcja nowych pojazdów przyciągają miłośników samochodów z całego świata. Odwiedzający mogą korzystać z całorocznego programu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych, a także z popularnej lokalizacji dla ponad 400 wydarzeń zewnętrznych rocznie. Różne restauracje zlokalizowane w BMW Welt oferują szeroki wachlarz kulinarnych przysmaków aż po gastronomię wyróżnioną gwiazdkami Michelin. W BMW Welt Junior Campus dzieci i młodzież mogą korzystać z atrakcyjnych wycieczek z przewodnikiem oraz warsztatów poświęconych tematyce mobilności i zrównoważonego rozwoju.
BMW Group
BMW Group, reprezentująca marki BMW, MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad jest jednym z wiodących na świecie producentów samochodów i motocykli w segmencie premium, a także dostawcą wysokiej jakości usług finansowych i mobilnościowych. Sieć produkcyjna BMW Group obejmuje 30 zakładów produkcyjnych i montażowych w 14 krajach; firma dysponuje międzynarodową siecią dystrybucji w ponad 140 krajach.
W roku 2018 firma BMW Group sprzedała ponad 2 490 000 samochodów oraz ponad 165 000 motocykli na całym świecie. Dochód przed opodatkowaniem w roku finansowym 2017 wyniósł 10,655 mld EUR przy obrotach wynoszących 98,678 mld EUR. Wg stanu na dzień 31 grudnia 2017 r. w BMW Group było zatrudnionych 129 932 pracowników.
Podstawą sukcesu BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Dlatego też integralną część strategii firmy stanowią: zasady ekologicznego i społecznego zrównoważonego rozwoju wdrożone w całym łańcuchu wartości, promowanie całościowej odpowiedzialności za produkty oraz aktywne angażowanie się w ochronę zasobów naturalnych.
www.bmwgroup.com
Facebook:
http://www.facebook.com/BMWGroup
Twitter:
http://twitter.com/BMWGroup
YouTube:
http://www.youtube.com/BMWGroupView
Instagram:
https://www.instagram.com/bmwgroup
LinkedIn:
https://www.linkedin.com/company/bmw