PressClub Magyarország · Article.

Mintegy 58 000 futóval jubilált az 50. BMW BERLIN-MARATHON

+++ Kettős etióp győzelem: a férfiak között Milkesa Mengesha (2:03:17 óra), míg a nők mezőnyében Tigist Ketema (2:16:42 óra) diadalmaskodott +++ A jubileumi futamon 161 nemzet mintegy 58 000 futója állt rajthoz +++ Összesen 85 000 résztvevő +++

Photos(18x, 59,09 MB)

+++ Kettős etióp győzelem: a férfiak között Milkesa Mengesha (2:03:17 óra), míg a nők mezőnyében Tigist Ketema (2:16:42 óra) diadalmaskodott +++ A jubileumi futamon 161 nemzet mintegy 58 000 futója állt rajthoz +++ Összesen 85 000 résztvevő +++

Az 50. BMW BERLIN-MARATHON két héten át tartotta lázban izgalmas programokkal és szórakoztató eseményekkel a futás szerelmeseit, akik szeptember utolsó vasárnapján gyönyörű napsütésben, ideális körülmények között állhattak rajthoz. A német fővárosban kijelölt 42,195 kilométer hosszú útvonal mentén körülbelül egymillió rajongó és szurkoló követte figyelemmel a férfiak izgalmas hajráját és a BMW BERLIN-MARATHON történetének legnagyobb rajtját, mintegy 58 000 futóval.

Az esemény sokszínűsége ellenére a vasárnapi dobogót az etióp zászló színei uralták. A nők mezőnyében az első négy helyezést a futólegenda, Haile Gebrselassie hazája érte el: Tigist Ketema mögött Mestawot Fikir, Bosena Mulatie és Aberu Ayana Mulisa ünnepelhetett. A férfiak között az etióp Milkesa Mengesha meglepetésszerű győzelmet aratott, a második helyet a kenyai Cybrian Kotut, a harmadik helyet pedig az etióp Haymanot Alew szerezte meg.

„Az 50. BMW BERLIN-MARATHON a versenypályán és azon kívül is látványos jubileumot, magával ragadó sportélményt tartogatott – minden korábbinál több, mintegy 85 000 aktív résztvevővel. Hálásan köszönjük az összes sportolónak, a csapatoknak és partnerünknek, az SCC EVENTS-nek, valamint a 6 500 önkéntesnek és az útvonal mentén szurkoló összes rajongónak” – fogalmazott Christian Ach, a BMW Németország vezetője. „Névadó partnerként a BMW ismét nagy örömmel járult hozzá az esemény sikeréhez. A BMW BERLIN-MARATHON számos ügyfelünket és munkatársunkat megmozgatja. Az esemény a BMW Group sport iránti elköteleződésének ékes példája is, hiszen minden résztvevő számára egyedülálló pillanatokat tartogat és a különböző kultúrák ellenére is összehozza az embereket, miközben a sokszínűséget és egymás elfogadását ünnepli” – tette hozzá.

A férfiak és a nők mezőnyének versenydinamikája nem is lehetett volna eltérőbb. Tigist Ketema már a rajtnál jelentős előnyre tett szert, amit a célban kimagasló győzelemre váltott. A felvezető autóként dolgozó BMW i5 stopperórája 2:16:42 óránál állt meg, amely a berlini esemény történetének harmadik legjobb női ideje. Tigist Ketema a második és a harmadik helyezettnél több mint két perccel jobb időt futott.

A leggyorsabb férfi futók bolyban haladva, rendkívüli tempóban vágtak neki a 42,195 kilométeres távnak, az esemény történetének eddigi legszorosabb különbségeivel haladva át a táv felét jelző kapu alatt. Az utolsó negyedre azonban látványosan lelassítottak és a taktika került előtérbe. Az utolsó három kilométerre az élboly három futóra redukálódott, Milkesa Mengesha pedig már a Brandenburgi kapu előtt megkezdte a hajrát és elhúzott versenytársai elől. Az etióp futó eddigi legjobb egyéni idejével, 2:03:17 órával ért célba, 5 másodperccel a második helyezett Cybrian Kotut és 14 másodperccel a harmadik helyezett Haymanot Alew előtt. A legjobb német futó Sebastian Hendel lett, aki 2:07:33 órás idejével a tizenhetedik helyen ért célba. A leggyorsabb német nőként Melat Kejeta végzett, akit 2:23:40 órás idejével a tizenegyedik helyen intettek le a célban.

A legizgalmasabb hajrát a kerékpárosok férfi mezőnye tartogatta: a német Vico Merklein győzelmét célfotó döntötte el. A második helyezett a dán Michael Jørgensen, a harmadik pedig a német Johannes Herter lett, egyaránt 1:04:46 órás idővel. A nők mezőnyében az olasz Francesca Porcellato győzött 1:17:44 órás idővel, őt követte a német Julia Dierkesmann (1:17:45 óra) és a német Katrin Möller (1:18:47 óra).

A leggyorsabb férfi kerekesszékesnek idén is a svájci paraatléta, Marcel Hug (1:27:18 óra) bizonyult, aki a brit David Weir (1:29:05 óra) és a holland Geert Schipper (1:30:33 óra) előtt ért be a célba. A nők mezőnyében szintén címvédés történt: a svájci Catherine Debrunner 1:35:23 órás idővel diadalmaskodott, őt követte a célban az egyesült államokbeli Susannah Scaroni (1:38:01 óra) és a svájci Manuela Schär (1:41:14 óra).

Az 50. BMW BERLIN-MARATHON-on a bajor prémiumgyártó több száz munkatársa aktívan vett részt, a világ minden tájáról. Legtöbben a verseny előtti napon, szombaton a BMW Group berlini gyárába is ellátogattak, ahol egy kifejezetten nekik szervezett eseményen kerültek közelebb egymáshoz és hangolódtak rá a másnapi futásra.

Névadó partnerként a BMW összesen hatvanöt darab tisztán elektromos meghajtású modellel támogatta a verseny lebonyolítását. A felvezető autó egy BMW i5 és egy BMW i4 párosa volt, a biztonsági járművek feladatait pedig egy BMW iX2 és négy darab BMW CE 04 robogó látta el. A tisztán elektromos meghajtású kétkerekűek számára a részvétel egy hazai kirándulás élményével ért fel, hiszen egytől egyig a BMW Group berlini gyárában készültek.

A BMW Group berlini gyárának motorkerékpárokra szakosodott részlege több évtized hagyományait öleli fel. Berlin-Spandau-ban 1969 óta készülnek BMW motorkerékpárok. Több mint 2 400 munkatársával és akár 900 darabos napi gyártási kapacitásával az üzem a BMW Motorrad nemzetközi gyártási hálózatának központja, ahol motorkerékpárok és tisztán elektromos meghajtású prémium robogók egyaránt napvilágot látnak.