Finále sezony WorldSBK hodné mistra světa.

Dominic Thoennes

Downloads.

Attachments(1x, 183,62 KB)

Photos(18x, 58,79 MB)

Jerez de la Frontera. Víkend snů s pohádkovým koncem: tak lze popsat finále sezony 2024 FIM Mistrovství světa superbiků (WorldSBK) v Jerezu de la Frontera (E). V sobotu byl Toprak Razgatlioglu (TUR) z týmu ROKiT BMW Motorrad WorldSBK se svým BMW M 1000 RR s předstihem korunován mistrem světa. V nedělním druhém hlavním závodě slavil své 18. vítězství v sezoně a týmový kolega Michael van der Mark (NL) si třetím místem splnil sen o společném umístění na stupních vítězů.

Razgatlioglu přijel do Jerezu de la Frontera s tak velkým bodovým náskokem, že mu druhé místo v prvním sobotním závodě stačilo k zisku titulu mistra světa. Chtěl však získat další vítězství. V nedělním závodě Superpole skončil opět druhý, ale ve druhém hlavním závodě stanul na nejvyšším stupni vítězů ještě jednou. Po dvou šestých místech dosáhl van der Mark v závěrečném závodě na stupně vítězů, což bylo podruhé po Magny-Cours (F).

Tým Bonovo action BMW Racing Team absolvoval v Jerezu de la Frontera poslední závodní víkend s motocyklem BMW M 1000 RR, protože toto partnerství po čtyřech letech skončilo. Garrett Gerloff (USA) v neděli zakončil sezonu dvěma sedmými místy, zatímco Scott Redding (GBR) obsadil dvakrát dvanácté místo.

V sezóně 2024 si jezdci jedoucí s motocykly BMW M 1000 RR zajistili celkem 19 vítězství a dalších 12 umístění na stupních vítězů. V hodnocení výrobců skončilo BMW na druhém místě.

Komentáře po finále sezony v Jerezu de la Frontera.

Sven Blusch, šéf BMW Motorrad Motorsport: „Abych byl upřímný, nemám slov. Je to okamžik, kdy se Toprak a my všichni společně zapsali do historie. On a celý tým dosáhli skutečně něčeho historického, a to nejen pro BMW Motorrad, ale i pro BMW jako celek. Titul mistra světa znamená pro všechny ve společnosti neuvěřitelně mnoho. Jsme Toprakovi a všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli, velmi vděční. Velký dík patří všem našim lidem na místě, týmu ROKiT BMW Motorrad WorldSBK a zaměstnancům v Mnichově, v berlínském ústředí a v Landshutu. Myslím, že nám bude trvat několik týdnů, než si to plně uvědomíme. Ale už v úterý začneme testovat na novou sezonu s jasným cílem titul obhájit. Tato neděle byla pro celý tým dalším výjimečným dnem. Radost z toho, že Mickey získal třetí místo a oba jezdci týmu ROKiT BMW Motorrad WorldSBK stáli společně na stupních vítězů, byla obrovská. Pro tým to bylo důstojné finále sezony.

Také Bonovo action BMW Racing Team podal o tomto víkendu velmi dobrý výkon. Chceme jim za vše poděkovat, byla to skvělá spolupráce a přejeme jim vše nejlepší do budoucna.

Pro nás je nyní čas na krátký oddech a pak se vrhneme rovnou do příprav na novou sezonu. Ale dnes večer budeme nejprve slavit!“

Toprak Razgatlioglu, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team (SP: 2/R01: 2/SP Race: 2/R02: 1): „Chtěl bych poděkovat celé rodině BMW, protože jsme prožili neuvěřitelný rok. Finále sezony bylo úžasnou událostí. Jsme mistři světa! Bylo to skvělé zakončení velmi dlouhé sezony a velmi úspěšného roku, ve kterém jsme navíc získali 13 vítězství v řadě. Nikdy jsme se nevzdávali a také dnes po sprintovém závodě jsme s týmem tvrdě pracovali. Změnili jsme nastavení motorky a snažili jsme se, abychom získali vítězství. V závodě se všechno sešlo a podařilo se nám to – opět jsme vyhráli. A já jsem chtěl vyhrát poslední závod sezony. Obvykle je tu Ducati velmi rychlá, ale my jsme ji opět porazili, takže všichni pochopili, že BMW je opravdu silné o všech závodních víkendech. Bylo neuvěřitelné být na stupních vítězů společně s Mickeym. Byl to sen, společně s týmem se podělit o stupně vítězů, a to se nakonec splnilo. Je to skvělý člověk a na každém závodním víkendu se nesmírně snaží. Po svém těžkém zranění se hodlá vrátit a všem ukázat, jak silný jezdec je. Spolupracujeme spolu velmi dobře a doufám, že příští rok budeme moci opět společně závodit o stupně vítězů.“

Michael van der Mark, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team (SP: 8/R01: 6/SP Race: 6/R02: 3): „Letošní rok byl pro BMW a celý tým snem o zisku světového titulu a fantastický byl i pro mě. Společně s BMW jsem do vývoje motocyklu vložil spoustu práce. I když se mi poslední dva roky nedařilo, stále mi věřili. Budoval jsem své tempo, bylo to stále lepší a lepší, spolupracovali jsme s Toprakem. V určitém okamžiku jsme věděli, že se blíží pódium, a naším cílem bylo být na stupních vítězů společně. V Magny-Cours mu to nevyšlo, ale zakončit sezonu tímto způsobem, se světovým titulem, jeho vítězstvím v posledním závodě a mnou na stupních vítězů, to bylo pro všechny v BMW fantastické.“

My.PressClub Přihlásit

PressClub Information

RSS NEWS FEED.

Open Website

With the PressClub RSS service, you can also receive publications as a news feed. Choose from various topic-specific feeds as needed, or use the feed with the latest articles to stay up to date.

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.