Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

BMW gratuluje Paulovi Roschemu: „otec“ vítězného motoru pro formuli 1 slaví 80. narozeniny.

I dnes, 15 let po tom, co Paul Rosche odešel do důchodu, jeho jméno v oddělení vývoje motorů rezonuje. Dnes slaví své 80. narozeniny.

Lidé
·
Historie
·
Vintage & Heritage Events
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Author.

David Haidinger
BMW Group

I dnes, 15 let po tom, co Paul Rosche odešel do důchodu, jeho jméno v oddělení vývoje motorů rezonuje. Když se například podaří zvýšit výkon motoru, často někdo dodá: „To by se Paulovi Roschemu líbilo.“ Inženýr, který definoval vývoj motorů BMW po čtyři desetiletí a jehož nápady vedly k triumfům na závodních okruzích a vzniku pokrokových motorů pro silniční vozy, dnes slaví 80. narozeniny.

Paul Rosche je „otcem“ přeplňovaného motoru, který v roce 1983 dovezl Brazilce Nelsona Piqueta ve voze Brabham BMW k titulu mistra světa formule 1. Mezi další motory tohoto geniálního konstruktéra patřil i dvoulitrový čtyřválec se 16 ventily, který vybojoval 150 vítězství a šest titulů ve formuli 2, stejně tak jako motor 6,0 l V12, který v letech 1995 a 1999 triumfoval ve vytrvalostním závodě v Le Mans.

Rosche okamžitě po absolvování vysoké školy začal jako mladý inženýr pracovat ve vývojovém oddělení motorů BMW. Již brzy však začal počítat profily vaček pro závodní motory. To byla jeho specializace, díky níž se mu často přezdívalo „Nocken-Paul“ (Vačkový Paul). Roscheho talent byl záhy využíván pro konstrukci motorů pro všechny produkční vozy, přičemž vývoj závodních motorů probíhal také pod jeho dohledem. Rosche například vyvinul přeplňovaný motor 2,0 l pro BMW 2002, který v roce 1969 vyhrál evropský šampionát cestovních vozů, ale také šestiválec pro BMW 320i a BMW 323i z let 1975 až 1978.

V roce 1973 se Paul Rosche stal ředitelem divize pro vývoj pokročilých a závodních motorů a o dva roky později přešel do BMW Motorsport GmbH, kde začal pracovat na silničním i závodním motoru pro BMW M1. Od roku 1979 do roku 1996 zastával funkci technického ředitele. V jeho hlavě se počátkem 80. let zrodil také přeplňovaný motor pro formuli 1. Byl postavený na základě čtyřválce 1,5 litru, dostal turbodmychadlo a vůbec poprvé také elektronickou řídicí jednotku. To vše pomohlo k výkonu kolem 800 k. Motor nastoupil na start ve voze Brabham BMW v roce 1982 a již o 630 dní později slavil s Nelsonem Piquetem titul mistra světa. Do roku 1987 tento motor ve stále zdokonalované podobě získal devět prvenství ve Velkých cenách. Když se tehdy Paula Roscheho ptali na výkon jeho motoru, odpověděl se svou nenapodobitelnou věcností: „Musí mít kolem 1400 koní; nevíme to přesně, protože naše stolice měří jen do 1280 k.“

V Roscheho kanceláři však nevznikl pouze motor pro vstup BMW do formule 1, ale také čtyřválcový motor pro první generaci BMW M3, která je dodnes nejúspěšnějším závodním cestovním vozem a současně přinesla na silnice zcela novou podobu radosti z jízdy.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit

PressClub Information

RSS NEWS FEED.

Open Website

With the PressClub RSS service, you can also receive publications as a news feed. Choose from various topic-specific feeds as needed, or use the feed with the latest articles to stay up to date.

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Latest Facts & Figures.

Show all

Search Settings.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
German
  • Jazyk souboru přílohy
  • Arabic
  • Czech
  • English
  • German
Updates
Top-Topic
Submit
Reset
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit